VČELÁRSTVO
zachovanie rovnováhy v prírodnom svete
Včelárenie alebo včelárstvo, je dôležitým odvetím poľnohospodárstva. Podieľa sa na chove včiel a produkcií včelích produktov. Táto činnosť nie je len tradičným remeslom, ale má aj hlboké ekologické a hospodárske dôsledky. Včely sú kľúčovým činiteľom v ekosystéme a ich chov má nielen priamy vplyv na produkciu medu a včelích produktov, ale aj na opeľovanie rastlín a biodiverzitu. Jedným z konkrétnych aspektov včelárenia je jeho pozitívny vplyv na životné prostredie. Včely majú kľúčovú úlohu pri opeľovaní rastlín, vrátane mnohých základných plodín, ktoré tvoria našu výživu. Bez včiel by sme stratili nielen rozmanitosť potravín, ale aj množstvo dôležitých živín, ktoré nám poskytujú ovocie a zelenina. Chov včiel preto prispieva k udržateľnému poľnohospodárstvu a zachovaniu biodiverzity.
Ďalším dôležitým aspektom včelárenia je produkcia medu a včelích produktov. Med obsahuje množstvo dôležitých látok, ako sú minerály a vitamíny, ktoré sú prospešné pre ľudské zdravie. Okrem toho má aj antimikrobiálne vlastnosti a je využívaný v tradičnej medicíne na liečbu rôznych ochorení. Okrem medu sa z včelárenia získavajú aj ďalšie produkty, ako je peľ, vosk, materská kašička a propolis, ktoré majú svoje vlastné využitie v rôznych odvetviach, vrátane kozmetiky a farmácie. S úvahou o včelárení však prichádza aj zodpovednosť. Včely sú citlivé tvory, a preto sú včelárske práce vykonávané s ohľadom na ich prirodzené potreby a životné prostredie. Celkovo môžeme považovať včelárenie za symbiotický vzťah medzi človekom a prírodou. Včely nám poskytujú cenné dary a my im vraciame starostlivosť a úctu. Včelárenie nie je len spôsob, ako získať med a ďalšie včelie produkty, ale aj príklad toho, ako môžeme s prírodou dosiahnuť vzájomný vzťah a ekologickú rovnováhu.
"Kde kvapká nektár, tam začína sladký príbeh."
Mor včelieho plodu
V roku 1906 bo pôvodca moru Paenibacillus larvae prvýkrát popísaný. Bol stredobodom pozornosti viacerých výskumov. A našlo sa mnoho odpovedí na túto chorobu.
Čítaj viacej
Sv. Ambróz
Narodil sa okolo roku 339 v Trevíre (v dnešnom Nemecku). Po ocovej smrti sa s matkou a súrodencami presťahoval do Ríma. Po ukončení štúdia začal úradnícku dráhu v štátnych službách. O niekoľko rokov sa stal správcom severotalianskych provincií Ligúria a Emila.
Čítaj viacej
Všetko, čo potrebujete vedieť o kryštalizácii medu
Med je jednou z najvzácnejších prírodných potravín, ktorý si zachoval svoju popularitu po tisícky rokov. Jednou z jeho prirodzených vlastností je kryštalizácia, ktorá mnohých spotrebiteľov môže zmiasť. Niektorí ju nesprávne vnímajú ako znak znehodnotenia, no v skutočnosti je kryštalizácia dôkazom čistej kvality a prirodzenosti medu.
Čítaj viacej
Čerstvo vytočený med a tajomstvo peny na jeho povrchu
...prirodzený dôsledok vytáčania a stáčania čerstvého medu, najmä ak neprechádza zbytočnou filtráciou. Táto pena vzniká pri kontakte medu so vzduchom, najmä počas miešania alebo nalievania do pohárov. Obsahuje drobné bublinky, zvyšky peľu, mikroskopické čiastočky vosku, bielkoviny a enzýmy – všetky prirodzené látky priamo z úľa.
Čítaj viacej